Dyno Motor Performans Testi
Dyno Motor Performans Testi
Dyno Motor Performans Testi

DYNO testi halk arasında yanlış bilinen ve yanlış yorumlanan bir test diyebiliriz. Bazı alıcı ve satıcılar Dinamometre testinde çıkan test sonucunu motorun ömrü olarak dillendiriyor. Bu da bütünüyle yanlış ve hatalı bir bilgidir. Bazı araç satıcıları yaptırdıkları DYNO testi sonucunu yorumlarken aracımın motor ömrü %90 - %99 gibi açıklamalarda bulunuyor. Tamamen yanlış anlatılan bu test aracımızda neyin ölçümünü yapıyor. Kısaca bunu anlatalım. DYNO testi aracım o anki motor performansını ölçer. Yaptığı ölçüm ile motorun o anki üretmiş olduğu tork ve beygiri hesaplar ve rapora dönüştürür. Bu test yalnızca aracın üretmiş olduğu gücü ölçer. İyi bir motoru anlamak için bir ekspertiz yaptırarak motor hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bilgisayar destekli dyno test cihazı üzerinden motor performansına bakılmasına, motorda üretilen gücün aracın tekerleklerine ne kadarının aktarıldığının anlaşılmasını sağlamakta olan var ise oluşan güç kayıplarının ölçümüne motor performans testi ya da Dyno Test denmektedir. Bu testimizde araç tamburlar üzerine çıkarılarak bilgisayar kontrolünde yüksek hızlara ulaştırılarak motor gücünün torku tespit edilir. Bu kontroller sırasında çeşitli hızlara göre motorun beygir gücü ve motor torku beklenen değerlere göre uygun olup olmadığı kontrol edilir. Aracın motor değerleri ve devirlenmesi aracın fabrika çıkış değerleri ile karşılaştırmalı olarak kontrol edilir. Transmisyon, ateşleme ve yakıt sistemi değerleri incelenir. Ateşleme ve buna göre yakıt beslemesi değerlerine bakılır.

Ayrıca turbo, yazılım, chip tuning uygulaması yapılan araçların uygulama öncesi ve sonrasında performans ölçümleri yapılır. OtoCv Ekspertiz merkezlerinde usta profesyonel kadromuzun titiz bir biçimde üstünde durduğu bu işlem, motor testi üstünden aracın performans değerlerini diğer aksamlara bağlı şekilde ölçme olanağı tanır. Özellikle araç alım satım konusunda büyük önem verilen bir testtir. Böylece yalnızca motor için değil aracın diğer bölümleri adına da etkin bir performans testi gerçekleştirilmiş olur.

Aracınızın türüne, marka ve modeline göre OtoCv Ekspertiz Dyno Motor Performans Test Hizmeti'nde Uygulanan İşlem Prosödürümüzün Kısa Özeti;

• Motor beygir gücü
• Motor Torku
• İvmelenme
• Motor yorgunluğunun karşılaştırması
• Vites kutusu ölçümü
• Vites geçişleri ile vuruntu tespitleri
• Ateşleme sistemi ve yakıt beslemesi

yukarıda belirtilen tüm noktalarda kontrol sağlanarak OtoCv Ekspertiz Raporu hazırlanıp siz değerli müşterilerimize sunulur.

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın